چهارشنبه 28 مهر 1400

Arrow
Arrow
Slider

ساخت دستگاه ویدئومتری پرتابل از سوی استاد دانشگاه آزاد اسلامی دولت‌آباد

استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت‌آباد موفق به ساخت دستگاه ویدئومتری پرتابل با ویژگی‌های خاص برای حرکت تا عمق 300 متری در چاه‌ها شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، دکتر آتا مشیدی، استاد مدعو واحد دولت آباد با همکاری مهندس سیروس عبدالله زاده بعد از سه سال تحقیق، بدون کپی برداری از دستگاههای مشابه و با بومی سازی همه قسمت‌ها در شرکت دانش‌بنیان کهربا صنعت اسپادان موفق به ساخت این دستگاه شدند.

مشیدی در مورد اهمیت دستگاه ساخته شده به آنا گفت، «دستگاه ویدئو متری در واقع یک ربات اکتشافی کاملا ضد آب با قابلیت تحمل فشارهای بالای سیالات است که در مراحل پایانی ثبت اختراع و اخذ مجوز قرار دارد.»

وی افزود: «با کمک این دستگاه عمق چاه، چگونگی اتصال لوله‌ها، نحوه جوشکاری، تعیین سطح آب، تعیین موقعیت شیارها و میزان گرفتگی و انسداد آنها و میزان پوسیدگی و رسوب گذاری بر روی لوله جدار چاه قابل مشاهده است.»

به گفته استاد دانشگاه با استفاده از این سیستم عیوب احتمالی چاه‌های آب، فاضلاب به راحتی قابل تشخیص است و در صنایع کشاورزی، نفت و برای جلوگیری از مشکلات کم آبی در بسیاری از نقاط کشور که ممکن است با ترمیم به موقع چاه بهبود یابد، قابل استفاده است.

مشیدی در باره کارایی و قابلیت دیگر این دستگاه به آنا گفت: «دستگاه ویدئومتری پرتابل قابلیت ضبط و ثبت، شناسایی و ارائه راهکار مناسب برای رفع عیب وضعیت چاه برای کاربر را دارد و امروزه به منظور جلوگیری از خطرات جانی برای افراد مقنی در چاه های خالی و عیب یابی چاه‌های پر از آب استفاده می‌شود. همچنین قابلیت ارز آوری داشته و کمک به اکتشافات در سامانه GIS اداره آب و فاضلاب می‌کند.»

به گفته مشیدی، از جمله ویژگی‌های این دستگاه اکتشافات بررسی و عیب یابی چاه‌ها بویژه چاه‌های آب تا عمق 300 متری درون آب است و هدف از ساخت این دستگاه خودکفایی کشور از خرید دستگاه‌های بسیار گران‌قیمت و حجیم خارجی و تولید دستگاهی است که سبک و قابل حمل باشد.

این استاد دانشگاه چهار مزیت انحصاری این دستگاه را حجم بسیار کم، وزن پایین، قابل کنترل از سوی نرم افزار اندروید و قیمت مناسب آن نسبت به نمونه‌های خارجی، بدون کم شدن کیفیت آن بیان کرد.

 

 آتا جهانگير  _ مشيدي

   

•دکتری  مهندسی رباتیک گرایش سیستم های ملهم در بویایی   دانشگاه پونا هندوستان

•مدرس  مدعو  
Email: Academic: moshayedi@iaukhsh.ac.ir
Personal:moshaydi@gmail.com
moshayedi@electronics.unipune.ac.in   
Webpage: www.ajmoshayedi.ir  

           
تحصیلات:

هندوستان رباتیک در سیستم های ملهم در بویایی دانشگاه پونا مهندسی دکتری

Dec 2009- March 2015
استاد راهنما Prof. D.C.Gharpure

عنوان پایان نامه:

Design and Development of Odor localization system for Gas leakage detection
طراحی و توسعه سیستم بویایی برای نشتی گاز

 

 

زمینه های مورد علاقه در تحقیق


1.رباتیک/   مدل سازی سنسور/ مدل سازی بیونیک


2.سیستم های متحرک ملهم از بویایی (Mobile Robot Olfaction )


3.مکاترونیک


4.هوش مصنوعی  /هوش محاسباتی /شبکه عصبی و منطق فازی


5.اتوماسبون و Embedded System/ الکترونیک صنعتی